Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!

İş Sağlığı ve Güvenliği Meslek Hastalıkları

CSS Template

 

  • Yazarlar:Uzm. Dr. Mehmet Erdem ALAGÜNEY,Dr. Özgür BİLEK,Sadiye Esra ATACAN,Yusuf Ziya BOLAT,Dr. A. Kadir ATLI,Doç. Dr. Bilgehan BÖKE,Dr. Öğretim Üyesi Nursel ÇALIK BAŞARAN,Seçil CEYLAN,Prof. Dr. Nurşen BAŞARAN,Uzm. Dr. Enes ÇAKMAKKAYA,Dr. Öğretim Üyesi Gül YALÇIN ÇAKMAKLI,Begüm DOĞAN,Uzm. Dr. Sultan Pınar ÇETİNTEPE,Prof. Dr. Bahar GÜÇİZ DOĞAN,Prof. Dr. Şeyda ÇOLAK,Uzm. Dr. Seval Müzeyyen ECİN,Tuğba TUNA ÇOLAK,Lütfi ÇÖPLÜ,Ebru DAMADOĞLU,Ahmet Uğur DEMİR,Tuğba DEMİR,Yücel DEMİRAL,Begüm DOĞAN,Bahar GÜÇİZ DOĞAN,Seval Müzeyyen ECİN,Esra EMERCE,Hülya YAVUZ ERSAN,Fatma Gülay GEDİKLİ,Gülşah GÖKGÖZ,Güven GÖKGÖZ,Çağatay GÜLER,Selim GÜLER,İsmail GÜLTEKİN,Sibel DOĞAN GÜNAYDIN,Mehmet Ali HİNDİSTAN,Vedat IŞIKHAN,Ahmet Çağkan İNKAYA,Halim İŞSEVER,Defne KALAYCI,A. Fuat KALYONCU,Şeyma Aliye KARA,Ömer KARADAĞ,Tuğçe KARAKAYA,Bayram KAYMAK,Elifcan ALADAĞ KARAKULAK,Uğur Nadir KARAKULAK,Mustafa Fatih KEPEZ,Onur KESKİN,Meltem METE KILIÇ,Saadettin KILIÇKAP,Ahmet KOÇAK,Adem KOYUNCU,Deniz KÖKSAL,Özlem KAR KURT,Merve MEVSİM,Rıdvan MEVSİM,Petek OLGUN,Sakine OVACILLI,Buhara ÖNAL,Şevkat BAHAR ÖZVARI,Yasemin ÖYMEZ,Şerife Gül ÖZ,Şahin Can ÖZALTUN,Behire ÖZEK,Zeynep ÖZTÜRK,Neslişah RAKICIOĞLU,Abdulsamet SANDAL,Alper SARI,Meral SAYGUN,Nilgün SAYINALP,Ceyda ŞAHAN,Tuğçe Mehlika ŞANVER,Olcay TATAR,Mehtap TÜRKAY,Nuray UĞUR,Ayşenur BEYAZIT ÜÇGÜN,Serhat ÜNAL,Songül VAİZOĞLU,Mahmut Sadi YARDIM,Cavit Işık YAVUZ,İlkay YAVUZ,Kemal YILDIRIM,Tolga YILDIRIM,Ali Naci YILDIZ,M. İrem YILDIZ,Kağan YÜCEL,Mümine YÜKSEL.Editörler:Prof. Dr. Ali Naci YILDIZ,Uzm. Dr. Abdulsamet SANDAL
  • Açık Erişim
  • Yayın Yılı: 2020

Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği ile meslek hastalıkları konularında, kapsamlı Türkçe kitap ihtiyacı bulunmaktadır. Bu saptamadan hareketle “İş Sağlığı ve Güvenliği Meslek Hastalıkları” kitabı iki yılı aşkın bir sürede tamamlanmıştır. Mezuniyet öncesi ve sonrası eğitimlere, sertifika eğitimlerine, çalışanların sağlıklı ve güvenlikli ortamda çalışmaları hakkına, saha uygulamalarına, araştırmalara katkı sağlaması amaçlanmıştır. Kaynak kitap ihtiyacı öncelikle, müfredatlarında konuya ilişkin başlıklar bulunan, Tıp, Mühendislik, Hemşirelik, Sağlık Bilimleri ve Fen fakülteleri, ilgili yüksek lisans ve doktora programları, ilgili yüksek okullar olmak üzere yüksek öğretim öğrencileri için geçerli iken aynı zamanda iş yeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları, diğer sağlık personeli sertifika eğitimleri, çalışanların yasal olarak zorunlu olan eğitimleri için de söz konusudur.

Kitabın, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail TOPUZOĞLU’nun 1980’li yıllarda başlattığı, Prof. Dr. Nazmi BİLİR’in emekli olana kadar 30 yılı aşkın süre ile sürdürdüğü mezuniyet öncesi ve sonrası eğitim, araştırma, uygulama ve yayın çalışmaları ile bu alanlarda öncü rolü olan Hacettepe Üniversitesi’nin yayını olması ayrı bir mutluluk kaynağıdır, kendilerine şükranlarımızı sunarız.

Kitap, sayfa dağılımları farklılık gösteren, konu başlıkları itibariyle toplam 79 bölümden oluşmaktadır. Meslek hastalıklarına ilişkin bazı bölümlerde, yazarlar ikinci baskısı yapılmış olan “Yıldız, A.N., Sandal, A. (Ed.). Meslek Hastalıkları İşle İlgili Hastalıklar (Seçilmiş Başlıklarda). Ankara: Hacettepe Üniversitesi Yayını. ISBN: 978-975-491-460-3.” kitabındaki bölümlerini güncelleyerek genişletmişlerdir.

Kitabın yazarları başlıca, Hacettepe Üniversitesi öğretim elemanları, Tıp Fakültesi İş ve Meslek Hastalıkları Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Programı eğitim kadrosu ile bu kapsamda eğitim almış veya almaya devam eden uzman hekimler, ile T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yönetici ve uzmanlarıdır. Bütün yazarlara katkıları için teşekkür ederiz.

Kitabın elektronik kitap olarak yayınlanması, ulaşılabilirliğinin artması, içerik arama ve güncelleme gibi hususlarda kolaylık sağlayacağı kanaatindeyiz. Ayrıca kaynakları metin içinde gösterilmiş olması da ileri incelemeler için katkı sağlayacaktır.

Yoğun çalışma sürecinde gösterdikleri anlayış için ailelerimize, Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Basım Yayın ve Tanıtım Koordinatörlüğü ile Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı yetkilileri ve çalışanlarına, kitabı yayına hazırlamada katkı sağlayan Dr. A. Kadir ATLI, Dr. Buhara ÖNAL ve Özge Rojda BENZİL’e teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Prof. Dr. Bülent ALTUN (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı)

Prof. Dr. Ali Naci YILDIZ (Editör)

Uzm. Dr. Abdulsamet SANDAL (Editör)